Ekonomi

Rizeliler kuzinesinden ne olursa olsun vazgeçemiyor

Bir Rizeli’nin yemek pişirmek yahut ısınmak için olmazsa olmazlarından olan kuzineler kışın vazgeçilmezleri ortasında yer alıyor.

Kış aylarının gelmesi ile yurt dışından da talepler aldıklarını belirten kuzine ustaları bu durumun kendilerini mutlu ettiğini söylüyor. Yıllardır kuzinecilik yapan ustalar kuzineye olan talepten memnun olsa da mesleklerini devredebilecekleri gençlerin yetişmemesi noktasında derin telaşlar taşıyor.

“Kuzineye rağbet şu an eskisinden daha fazla”

Sektörün en genç ustalarından biri olan ve 25 yıldır kuzine ustalığı yaptığının altını çizen Salih Avcı, “Kuzineye ilgi şu an eskisinden daha fazla. 20 yıl evvel 7-8 çeşit kuzinemiz vardı lakin şu an 65-70 çeşit sobamız. Kuzineler evvelden her konut için bir temel gereksinimdi. Ancak şu an eskiye göre gözede hitap etme ile birlikte birçok kuzine tipi de oluştu. Olağanda Rize sobası diye geçer fakat vilayet dışı ve yurt dışından gelen talepler de arttı. Bölüm süratle yükseliyor lakin alttan gelen çırak olamadığı için usta yetişmiyor. Biz son kuşağız ve 35 yaşın altında ustamız yok. Öğrenmek isteyen, ustalığı talep eden gençler de yok” şeklinde konuştu.

“Sanatla uğraşan kişi aç kalmaz”

Gençlerden kuzinecillik mesleğine talep göstermediğini söyleyen Avcı, “Gençlerden her kesim üzere bunlarda talep bekleniyor lakin gençlerde talep yok. Artık gençlerde daha çok masa başı işler rantablı geliyor bu kesimde biraz sıkıntı. Sanatla uğraşan kişi aç kalmaz. Elinin emeğinin niyetini yiyorsun sonuçta” ifadelerini kullandı.

“Maliyetler arttığı için kuzinelerin fiyatları da arttı”

Maliyetler arttığından dolayı Kuzinelerin fiyatlarında da bir artış yaşandığını ifade eden kuzine ustası Ergün Kazmaz, “Geçtiğimiz yıla nazaran bu yıl daha da satışlar arttı zira pandemi vaktinde köylere çıkanlar köylerde kaldı. Bundan ötürü da kuzineye istek daha fazla. Geçen sene bin TL’ye sattığım kuzine maliyetlerimizin de artmasından dolayı 4 bin TL’ye satıyorum. Maliyetler arttığı için kuzinelerin fiyatları da arttı” dedi. – RİZE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu