Haber

Orgeneral Burhan, Sudan’da krizi çözmek için başlatılan İGAD girişimini kabul etti

Sudan Egemenlik Kurulu Lideri Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, krizin çözümü için Afrika Birliği Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi’nin (İGAD) başlattığı inisiyatifi aldığını açıkladı.

Sudan ordusundan yapılan açıklamaya göre Burhan, üye devletlerin devlet liderleri arasında gerçekleştirdiği sanal toplantıda Güney Sudan, Kenya ve Cibuti devlet liderlerinden mevcut krizin analizine yönelik öneriler üzerinde çalışmalarını istedi. organizasyon.

Açıklamada, girişimin mevcut ateşkesi 72 saat daha uzatmak ve silahlı kuvvetler ve isyancı milislerden bir temsilciyi girişimin ayrıntılarını görüşmek üzere Güney Sudan’ın başkenti Juba’ya gönderilmesi olduğu kaydedildi.

İGAD’ın başlattığı krizin analizi için inisiyatifi devraldığını ve ilkesel olarak onayladığını belirten Burhan, kurum temsilcilerine krize gösterdikleri ilgi ve emeklerinden dolayı teşekkür etti.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

15 Nisan’da Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde Sudan ordusu ile HDK arasında silahlı çatışma çıktı.

“HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile HDK arasında son aylarda başlayan çekişme sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

Dünya Sağlık Örgütü, Sudan’daki çatışmalarda 459 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 bin 72 kişinin de yaralandığını açıkladı.

uzunkopruhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu