Ekonomi

İsrail’in Gazze saldırısı altın fiyatlarını artırdı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve savaşın yayılma riski, gerilimi yüksek tutmaya devam ediyor. Ons altın ve dolardaki yükselişin etkisiyle gram altının fiyatı 1.784 TL civarında seyrederken, Orta Doğu’daki çatışma ortamı altının yükselişine de yansıdı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve savaşın yayılma riski nedeniyle güvenli liman olarak görülen altın, son günlerde özellikle 2024 yılının ilk yarısında yükselişe geçti. Gram fiyatının 2 bin doları aşacağı iddia ediliyor. bin TL hatta 2 bin 500 TL’ye ulaşıyor.

Trabzon’da faaliyet gösteren Nevzat Kuyumculuk Genel Müdürü Erhan Şakar, Ortadoğu’daki savaş durumunun gram fiyatını artırdığını belirterek, altın fiyatlarının son 10 yılda 10 kat arttığını söyledi.

Şu anda altının yükselişini sürdürdüğünü belirten Şakar, “Dünyada savaşlar olduğu sürece altın her zaman bir üst seviyeye çıkmıştır. Şu anda altın yükselişini sürdürüyor. Yatırımcılar genellikle yatırımlarını daha fazla risk almamak için altına yönlendiriyor. Türk parasının değerini kaybetmesi. Savaş, deprem gibi durumlarda altın genellikle üst seviyelere doğru hareket ediyor. “Altta mutlaka ufak düşüşler olmuştur ama küçük düşüşler olsa da altın her zaman üst seviyeye çıkar. Altın son on yılda 10 kat arttı. Uzmanlar altının gramının 2024’ün ilk yarısında 2 bin TL’ye çıkacağını söylüyor. Yatırımcılar da bunu bu şekilde değerlendirebilir” dedi.

İsrail’in Gazze saldırısının altına da yansıdığını kaydeden kuyumculardan Zekeriya Tonyalı, “İsrail’in saldırısının altına da etkisi oluyor elbette. Altın yükselmeye başladı ama asıl sebep bu değil. Bunun için çabalıyorlar.” Dünyada sıkıntı olduğu algısını aşmak için. Altının daha da yükseleceğini düşünüyorum. Gram altın.” “2 bin TL’nin üzerinde ve 2 bin 300, 2 bin 500 bandında tahminler konuşuluyor. Bence olabilir mi? Olabilir. Altın yatırımcısını asla hayal kırıklığına uğratmaz. İsrail’in Gazze saldırısı altının yükselişini tetikledi.” söz konusu. – TRABZON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu