Ekonomi

İspanya’da tarihin en sıcak 3. yazı

İspanya Devlet Meteoroloji Enstitüsü (AEMET), ülkede resmi istatistiklerin tutulmaya başlandığı 1961 yılından bu yana en sıcak üçüncü yazı yaşadığını duyurdu.

Ekolojik Geçiş Bakanı Teresa Ribera ve AEMET Sözcüsü Ruben del Campo, yaz döneminde ülkedeki genel iklim durumunu değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenledi.

Del Campo, İspanya’daki en sıcak 10 yazdan 9’unun 21. yüzyılda kaydedildiğini, en sıcak 5 yazdan 4’ünün ise 2015’ten sonra gerçekleştiğini açıkladı.

İspanya’nın bu yıl en sıcak yazı

Resmi verilere göre, İspanya ana karasındaki ortalama sıcaklık son 62 yılda (1961’den 2023’e) 1,6 santigrat derece arttı ve bu, 2020 ve 2022 ile birlikte bu yıl İspanya’nın en sıcak yazını yaşadı.

İspanya’da haziran-eylül ayları arasında ortalama sıcaklığın normalin 1,3 santigrat derece üzerinde olduğunu, toplamda 24 gün boyunca çok sıcak bir hava dalgasının etkili olduğunu belirten Del Campo, 10 Ağustos’ta Valensiya havalimanında görülen 46,8 santigrat derecenin yılın en yüksek sıcaklığı olduğunu söyledi. şimdiye kadarki en yüksek sıcaklık. olarak kaydedildiğini belirtti.

Del Campo, 1980’li ya da 1990’lı yıllarda yaz boyunca aşırı sıcak hava dalgalarının ortalama 7 gün sürdüğünü, bu yıl ise her 4 günün 1’inde çok sıcak havaların görüldüğünü söyledi.

En yağışlı 16. yazı geride bıraktık

Öte yandan AEMET Sözcüsü, yaz sezonunda metrekareye ortalama 87,2 litre yağış düştüğünü belirterek, son 62 yıla göre değerlendirildiğinde en yağışlı 16’ncı yazın geride kaldığını vurguladı.

Del Campo, İspanya’da sonbaharın “çok sıcak ve normalden daha yağışlı” geçeceğini tahmin ederek, yağışların kuraklık sorununun azaltılmasına yardımcı olabileceğine dikkat çekti.

guzelyurthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu