Ekonomi

‘Inditex’i sınıfının en iyisi bir operatör olarak görmeye devam ediyoruz’ – Analist

Perşembe günü Telsey Advisory Group, Zara ve diğer perakende markalarının ana şirketi Inditex (ITX:SM) (OTC: IDEXY) için fiyat hedefini revize etti ve bir önceki hedef olan 40,00 €’dan 45,00 €’ya yükseltti. Firma hisse senedi üzerindeki Piyasa Performansı notunu korudu.

Hızlı moda iş modeliyle tanınan Inditex, 10 çeyreklik çift haneli büyüme serisine ara vermesinin ardından dördüncü çeyrek sonuçlarında mütevazı bir hızlanma gösterdi. Şirketin performansı, dönem boyunca daha zayıf bir brüt kar marjını dengelemeye yardımcı olan beklenenden daha iyi gider kaldıracı ile desteklendi.

Şirket ayrıca, yönetimin envanter seviyelerini optimize etmeye yönelik başarılı çabalarını yansıtarak, üst üste üçüncü çeyrekte yıldan yıla envanter düşüşü bildirdi.

Telsey analistleri, “Inditex’i, daha küçük bir mağaza tabanında daha fazla satış verimliliği sağlarken, bölgeler ve kanallar arasında tutarlı küresel büyüme ile benzerlerinden daha iyi performans gösteren sınıfının en iyisi bir operatör olarak görmeye devam ediyoruz” dedi.

Inditex’in çekirdek orta gelirli tüketici tabanını etkileyebilecek devam eden makroekonomik ve enflasyonist baskılar nedeniyle Piyasa Performansı notu değişmedi. Telsey’in 45 Avroluk yeni fiyat hedefi, 2,03 Avroluk iki yıllık hisse başına kazanç tahminine uygulanan 22,2x katsayısına dayanıyor. Bu değerleme, yakın dönemdeki 22,1x katsayısı ve tarihsel ortalama olan 24,5x katsayısı ile karşılaştırılmaktadır.

InvestingPro Analizleri

Ünlü küresel moda perakendecisi Inditex (OTC: IDEXY), Telsey Advisory Group’un güncellenmiş fiyat hedefinin ardından mercek altına alındı. Daha kapsamlı bir görüş sağlamak için, Inditex’in hisselerini değerlendiren yatırımcılar için çok önemli olabilecek bazı önemli InvestingPro Data ölçümlerini aşağıda bulabilirsiniz:

  • Şirketin Piyasa Değeri 153,78 milyar USD ile perakende sektöründeki önemli varlığını yansıtıyor.
  • Fiyat/Kazanç (F/K) Oranı 27,36 olan Inditex, yakın vadeli kazanç büyüme beklentileriyle eşleştirildiğinde ilgi çekici bir değerleme ile işlem görmektedir.
  • Hisse senedinin Fiyat/Defter (F/D) Oranı, 2024 yılının 3. çeyreğine kadar olan son on iki ay itibariyle 7,94 seviyesinde olup, defter değerine kıyasla primli bir piyasa değerlemesine işaret ediyor olabilir.

Bu ölçümlere ek olarak, iki InvestingPro İpucu Inditex’in bazı yatırımcılar için neden cazip bir seçenek olabileceğini vurguluyor:

1. Inditex, temettülerini 3 yıl üst üste artırma konusunda övgüye değer bir geçmişe sahiptir ve hissedarlara değer iade etme konusundaki kararlılığını göstermektedir.

2. Şirket son on iki ay boyunca kârlı bir performans sergilemiştir, bu da istikrarlı kazanç performansı arayan yatırımcılara güvence sağlayabilir.

Inditex’in finansal sağlığı ve yatırım potansiyelini daha derinlemesine incelemek isteyenler için, şirketin nakit akışı, hisse senedi oynaklığı ve sektördeki durumu hakkında bilgiler içeren daha fazla InvestingPro İpucu mevcuttur. Aslında, InvestingPro’da listelenen ve https://www.investing.com/pro/IDEXY adresinden erişilebilen 15 ek ipucu var.

Yatırımcılar INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ek %10 indirim kazanabilir ve daha derinlemesine analizler ve doğru yatırım kararları almak için bir dizi araçtan faydalanabilirler.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

marmaris-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu