Ekonomi

Gaziantep’in ihracat payı 8 milyar doları aştı

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, kentin 10 aylık ihracatını değerlendiren yazılı açıklamasında, kentten ekim ayında 904 milyon 754 bin dolarlık ihracat yapıldığını belirtti.

Adnan Ünverdi, “Gaziantep’in Ocak-Ekim döneminde ihracatı 8 milyar 223 milyon 79 bin dolar olarak gerçekleşti. Çeşitli sorunlar karşısında büyük bir mücadeleyle üretim yapan sanayicilerimize, ihracatçılarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Çalışmaya devam edeceğiz. Sürdürülebilir bir sanayi ve sürdürülebilir ihracat için tüm gücümüzle çalışıyoruz.”sözlerini kullandı.

Dünyadaki gerilimlerin, ürün arzının ve ticari risklerin devam ettiğini, enflasyon ve ekonomik sorunların ihracatı olumsuz etkilediğini belirten Ünverdi, geliştirdikleri İhracat Akademisi projesiyle pazar payını iyileştirmeyi ve donanımlı dış ticaret elemanı istihdamını artırmayı hedeflediklerini vurguladı. 2018 yılında piyasaya sürüldü.

Ünverdi, “İhracat rakamlarımızı artırmak ve firmalarımıza katkı sağlamak amacıyla iş dünyamızı projemize katılmaya bekliyoruz.”değerlendirmesini yaptı.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım da kentte ihracatın ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,12 oranında arttığını belirterek, şunları söyledi:

“Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,5’lik bir düşüş olsa da üretmeye, istihdam yaratmaya, lokomotifimiz olmaya devam eden ihracatçı üyelerimize, iş insanlarımıza ve onların tüm çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum. Ülkemizin tüm zorluklara rağmen ihracatını gerçekleştirerek 2023 yılını 10 milyar doların üzerinde bir rakamla kapatacağımızı umuyorum ve “2024 yılında daha da kararlı çalışarak ihracat rekorları kırmaya devam edeceğiz.”

Yıldırım, bölgedeki depremlerin ihracatı etkilediğini ancak 2024 yılında bu durumu aşmayı umduklarını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu