Ekonomi

AB, elektrikli araç şarj istasyonlarını artıracak

Avrupa Birliği (AB) kurumları, elektrikli otomobiller için daha fazla şarj istasyonu kurmayı kabul etti.

AB Konseyi, üye ülkeler ile Avrupa Parlamentosu (AP) arasında, ulaştırma sektörünün karbon ayak izini azaltmak amacıyla alternatif yakıt altyapısının kurulumunu hızlandıracak düzenleme konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Buna göre, önümüzdeki yıllarda Avrupa genelinde alternatif yakıtlı araçlar için daha fazla şarj ve dolum istasyonu kurulacaktır.

Tüm kara ve deniz araçlarının alternatif yakıt ikmali için yeterli altyapıya sahip olması sağlanacaktır.

Limanlarda gemilerin, havaalanlarında uçakların motorlarının çalışır durumda tutulmasına gerek kalmaması için analizler geliştirilecektir.

Alternatif yakıt dolum sistemlerinin AB genelinde uyumlu bir şekilde çalışması sağlanacaktır.

Otomobil ve kamyonlar için alternatif yakıtlara yönelik altyapının yaygınlaştırılması konusunda ülkelere gerekli hedefler getirilecek.

2026 yılına kadar, elektrikli otomobiller için 400 kilovat-saat (kWh) çıkışlı şarj istasyonlarının ana yollara her 60 kilometrede bir yerleştirilmesi gerekecek. Bu şarj istasyonlarındaki güç çıkışının 2028 yılına kadar 600 kilovat saate çıkması gerekecek.

2028 yılına kadar ana yolların yarısında her 120 kilometrede bir kamyon ve otobüsler için elektrikli şarj istasyonu olacak. Bu istasyonların çıkış gücü 1.400 kWh ile 2.800 kWh arasında olacak.

Ayrıca, 2031 yılına kadar en az her 200 kilometrede bir hidrojen yakıt ikmal istasyonları kurulacak.

Anlaşma, AP ve üye devletlerin resmi onayından sonra yürürlüğe girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu