Ekonomi

2008 krizini bilen ünlü isimden sert düşüş beklentisi

The Big Short adlı kitabı ve filmiyle ünlü para yöneticisi Michael Burry, Pazartesi günü yayınlanan menkul kıymetler bilgilerine göre, geniş S&P 500 ve Nasdaq 100 Endeksinde ikinci çeyreğin sonunda düşüş opsiyonları tuttu.

Burry başkanlığındaki Scion Asset Management, çeyrek boyunca tanınan Nasdaq 100 Borsa Yatırım Fonu Invesco QQQ Trust’a (QQQ.O) karşı 739 milyon dolarlık nominal değere sahip ve S&P 500 Borsa Yatırım Fonu SPDR S&P 500 ile ödüllendirildi. (SPY.P). karşı 886 milyon dolarlık bir satış opsiyonu aldı.

Satım opsiyonları, hisse senetlerini gelecekte sabit bir fiyattan satma hakkını taşır ve genellikle bir düşüş trendini veya savunmacı bir görüşü belirtmek için satın alınır.

Söz konusu süreçler hakkında bilgi verme zorunluluğunun, opsiyonların satılabileceği fiyatları veya sözleşmelerin sona erme tarihlerini kapsamadığı dikkate alındığında, fonun satım opsiyonlarını satın almak için ne kadar ödediği veya cari fiyatı bilinmiyor. sözleşmeler. Put opsiyonları için ödenen fiyat, nominal fiyatın küçük bir kısmı olabilir.

Bilgiler yalnızca uzun pozisyonları gösterdiğinden, satışların doğrudan mı yoksa kısa devre yapılmış olabilecek diğer sözleşmeleri içeren daha büyük ticaretin bir bölümü olarak mı tutulduğu da net değildi.

2008 Mali Krizinden önce Burry, ABD konut piyasasına karşı açığa satış süreciyle ünlendi. Kriz olaylarını anlatan ve Burry’nin de yer aldığı “The Big Short” kitabı 2010 yılında yayınlandı ve sinema 2015 yılında vizyona girdi.

S&P 500 (.SPX) yıldan bugüne yaklaşık yüzde 17 yükselirken, Nasdaq 100 (.IXIC) bire bir dönemde yaklaşık yüzde 39 arttı. Nvidia (NVDA.O) ve Meta Platforms (META.O) gibi birkaç mega şirkete olan büyük ilgi, bu yılki ralliyi ateşledi.

Öte yandan gelen bilgiler, fonun Çinli e-ticaret devi JD.com ve Alibaba Group ile Pacwest ve Western Alliance gibi bölgesel bankalardaki hisselerini ilk çeyrekte tasfiye ettiğini de gösterdi. Şirket, First Republic Bank’ın 150.000 hissesini de sattığını söyledi, ancak bunun şirketin 1 Mayıs’taki iflasından önce olup olmadığını belirtmedi.

Fonun verdiği bilgiye göre, uzun süredir devam eden statüsünün ortasında olan ve yılbaşından bu yana yüzde 100’e yakın büyüyen online lüks eşya pazarı RealReal’in payını iki katından fazla arttırdığı görüldü. iHeartMedia, HanesBrands ve Warner Bros gibi yeni şirketler.

Yıl başından bu yana iHearMedia ve HanesBrands’ın hisseleri yüzde 16’dan fazla düşerken, Warner Brothers Discovery’nin hisseleri yaklaşık yüzde 43 arttı.

Ayrıca şirket, iShares MSCI Japan Exchange Traded Fund’ın 10 bin hissesini yıldan yıla %13,5 artışla satın aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu