Ekonomi

Zelzele bölgesinde günlük 165.715 ton içme suyu sağlanmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; DSİ’nin Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen yerlerde başlattığı çalışmalar kapsamında; İçme suyu kaynakları, isale hatları, arıtma tesisleri, depo irtibat sınırları ve depolardaki hasarlar onarıldı.

Böylece il ve ilçelerin depolarına arıtılmış içme suyu ulaştırıldı. Şehir şebekelerindeki arızalar için bakım, onarım ve ekipman desteği sağlandı. DSİ sondaj makineleri ile Kahramanmaraş, Hatay, Malatya ve Adıyaman’da toplam 93 adet kuyu açıldı. Bu kuyulardan 500 bin kişiye günde 165 bin 715 ton içme suyu ve 556 hektar araziyi sulayacak sulama suyu sağlandı. Bunların dışında 19 adet kuyunun açılması için çalışmalar devam etmektedir. Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Elazığ ve Diyarbakır’daki 515 kooperatif kuyusunun sarsıntı sonrası durumu denetlenirken, diğerlerinin denetim çalışmaları sürüyor.

BAKAN YUMAKLI’DAN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Depremden etkilenen illerimizde vatandaşlarımızın temiz içme ve kullanma suyuna ulaşabilmesi için çalışmalarımız ilk andan itibaren aralıksız devam ediyor. İçme suyu projelerimizi ivedilikle tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya devam ediyoruz.” dedi.söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu