Haber

Tayvan, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na ait 13 askeri uçağın uçuşunu takip ediyor

Tayvan, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na (ÇHC) ait 13 askeri uçağın ada çevresinde uçtuğunu açıklayarak, Pekin’in faaliyetlerini izlemek üzere bölgeye savaş uçakları, askeri deniz gemileri ve füze sistemlerinin gönderildiğini kaydetti.

Taiwan News raporuna göre, Tayvan Savunma Bakanlığı’na göre, Tayvan çevresinde uçan 13 Çin askeri uçağı yerel saatle 25 Temmuz 06:00 ile 26 Temmuz 06:00 arasında takip edildi.

Açıklamada, Çin askeri uçaklarının bu dönemde Tayvan Boğazı’nın orta hattını geçmediği, 13 askeri uçaktan 2 Chengdu J-10 ve 1 KJ-500 hava erken ihbar ve kontrol uçağının “Hava Savunması” ilan edildiği belirtildi. Tanımlama Alanı” (ADIZ), Tayvan tarafından. bölgenin güneybatısında görülür.

Açıklamada, Tayvan’ın Pekin’in faaliyetlerini takip etmek için bölgeye savaş uçakları, donanma gemileri ve füze sistemleri gönderdiği belirtildi.

Raporda, Çin’in Temmuz ayında Tayvan çevresinde devriye gezmek üzere 406 askeri uçak ve 156 gemi gönderdiği kaydedildi.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan bu yana fiilen bağımsızlığın tadını çıkarıyor. Anakara Çin ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

Pekin, “Tek Çin” unsuruna vurgu yaparak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkilerine, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve onu tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik bağlarını kesmesini şart koşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu