Haber

SIPRI raporu: Nükleer silahlar yeniden yükselişte

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) 2023 raporunda dünyada nükleer yayılma tehlikesine dikkat çekildi. ABD, Rusya, Birleşik Krallık, Fransa, Çin, Hindistan, Pakistan, Kuzey Kore ve İsrail’i dünyadaki nükleer güçler olarak sıralayan SIPRI, bu ülkelerin operasyonel nükleer silah sayısının arttığını ve uzun vadeli modernizasyon ve gelişimlerini tespit etti. programlara hız verildi.

SIPRI raporunda Ocak 2023 prestijiyle dünyada 12 bin 512 nükleer savaş başlığı bulunduğu, bunlardan 9 bin 576’sının dünyanın göbeğinde potansiyel kullanıma hazır tutulduğu, hazır bulunanların sayısının ise -kullanılacak nükleer başlık sayısı Ocak 2020’ye göre yüzde 86 arttı.

YÜZDE 90 ABD VE RUSYA’NIN ELİNDE

Dünyadaki nükleer silahların yüzde 90’ının ABD ve Rusya’nın envanterinde olduğuna işaret eden SIPRI, her iki ülkenin nükleer silah sayısının 2022’ye göre sabit kaldığını ancak nedeniyle yaşanan gerilimde şeffaflığın azaldığına da dikkat çekildi. Ukrayna savaşına.

Raporda yer alan iddia edilen verilere göre, 2023’ün prestijiyle depolarda tutulan ve potansiyel olarak kullanıma hazır tapu sayısı ABD’de 1.938, Rusya’da 2.815, İngiltere’de 105 ve Fransa’da 10, ABD’de 410 olarak kaydedildi. Çin. Rapora göre Hindistan’ın 164, Pakistan’ın 170, Kuzey Kore’nin 30 ve İsrail’in 90 adet nükleer savaş başlığı depoda kullanıma hazır durumda. Nükleer güçler arasında İsrail, nükleer silahlara sahip olduğunu ne doğrulayan ne de inkar eden tek ülkedir.

ÇİN’İN SİLAH SAYISINDAKİ DEĞERLİ ARTIŞ

Raporda ayrıca Çin’in nükleer silahlarındaki artış vurgulandı. Ocak 2022’de 350 olan ülkedeki nükleer başlık sayısının 2023 Ocak’ta 410’a çıktığına işaret eden SIPRI, artış trendinin devam etmesinin beklendiğini kaydetti.

SIPRI Direktörü Dan Smith, raporla ilgili olarak, dünyadaki nükleer silah sayısının giderek azaldığı uzun bir dönemin sona erdiğini belirterek, “İnsanlık tarihinin en tehlikeli dönemlerinden birine doğru sürükleniyoruz. Dünya hükümetleri jeopolitik gerilimleri yatıştırmaya, silahlanma yarışını yavaşlatmaya, çevre sorunlarının ve artan açlığın sonuçlarıyla başa çıkmaya çalışıyor.İşbirliği yolları bulmak bizim için hayati önem taşıyor.” (DW Türkçe)

cay-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu