Ekonomi

Şimşek’ten sürdürülebilir büyüme mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyet gösteren Tüm Alçı Ar-Ge Merkezi’nin açılışı nedeniyle düzenlenen törende konuştu.

Eğitime, havayolu, karayolu ve demiryolu anlamında tüm altyapıya önemli yatırımlar yaptıklarını anlatan Şimşek, bu yatırımların önümüzdeki dönemde de devam edeceğini belirtti. Şimşek, “Tek hedefimiz var, ülkemiz için katma değer yaratmak, istihdam yaratmak ve ihracat yapmak.”

6’ncı bölge olduğu için buraya 100 lira yatırım yapanlara 118 lira Ar-Ge merkezlerine verdiklerini anlatan Şimşek, 6’ıncı bölgedeki tüm illere 12 yıla kadar teşvik verdiklerini söyledi.

Yeni dönemde önceliklerinin makro finansal istikrarı pekiştirmek olduğunu belirten Şimşek, bu nedenle para politikasında rasyonelleşmeye gittiklerini söyledi.

Türkiye’nin bütçe dengelerini kriterlere göre şekillendirdiğini, bir yandan mali disiplini yeniden tesis ettiklerini, diğer yandan para politikasında enflasyonu tek haneli rakamlara indirme çabası içinde olduklarını dile getiren Şimşek, şöyle konuştu: gündemlerinde onları destekleyecek bir yapısal reform ve Eylül başında Orta Vadeli Program (OVP) var. ) ve yapısal reformlara ilişkin yol haritalarını OVP’de paylaşacaklar.

Bakan Şimşek şunları söyledi:

“ÖVP, hem özel hem de kamu şubeleri için değerli bir rehber ve yol haritası olacaktır. Merkez Bankası enflasyon politikasını paylaştı. 2024 ve sonrasında para, maliye ve gelir politikalarını bu çerçevede şekillendireceğiz. Fiyat istikrarı sağlandığında ülkemizin çok daha hızlı büyüyeceğini geçmişte gösterdik.Son 20 yılın ortalama büyüme oranını 1923 ile 2002 ortası arasındaki ortalama büyüme oranıyla karşılaştırdığınızda 1 puanız. Son 20 yılın ortalama büyüme oranının üzerinde. Çünkü enflasyonu uzun süre tek hanelerde tutmayı başardık. Performansımızı artırdı. 1 puan olarak geçiştirmeyin. 100 yıllık perspektiften baktığınızda 1 puan Türkiye ekonomisinde 1 trilyon dolara denk geliyor. Bu nedenle ekonomimizde fiyat istikrarını sağlayabilirsek bu konuda kararlıyız ve büyümemizi maksimize edebiliriz. Bu, Türkiye’nin gelişmiş ülkelerle orta yolu.” daha hızlı yakınlaşmasını sağlayacak”

“İhracatçının finansmana erişimi sorununu büyük ölçüde çözeceğiz”

Şimşek, “İhracata öncelik verdiğimizi nereden anlayacaksınız? Şimdi ihracat reeskont kredilerini günde yaklaşık 5 kat artırma kararı aldık. Yani günde 350 milyon liralık kaynak ayrıldı. Şimdi karar verdik. günlük 1.5 milyar liraya çıkarmak için, “Erişim sorununu önemli ölçüde çözeceğiz. Körfez ziyaretlerimizde özellikle ihracatın finansmanına öncelik verdik. Ve Körfez merkezli finans kuruluşlarından ihracat finansmanı için Türkiye’ye çok önemli imkanlar ayrılacağına inanıyorum. Bu sayede ihracatçılarımızın finansmana erişim sorununu büyük ölçüde çözmüş olacağız” dedi.

İhracat için üretim, üretim için yatırım gerektiğini vurgulayan Şimşek, temel önceliklerinin yatırım olduğunu belirtti.

Fırsatları üretken kapasiteye kanalize edeceklerini kaydeden Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Teşvikleri ve kredi imkanlarını yatırımlara yönlendireceğiz. Yatırım, üretim, her zamanki gibi üretim ve ihracat için istihdam gerekiyor. Bu döngü Türkiye’yi refaha kavuşturacak. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde iç talebi yeniden dengelememiz gerekiyor. sadece iç taleple, sadece krediyle büyür, sürdürülebilir yüksek “Sürdürülebilir yüksek büyüme için yatırım, istihdam, üretim ve ihracat döngülerine öncelik verilmelidir. Bu konuda çok kararlıyız. Vergi, kredi ve teşvik politikasında tüm bu konuları buna göre şekillendireceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu