Ekonomi

Rocket Lab, NASA için iklim uydusu fırlatacak

HANDE BERKTAN

Havacılık ve uzay nakliye şirketi Rocket Lab, NASA için bilim adamlarının ısınan bir iklimin büyük kutup buz raflarını nasıl etkileyeceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilecek iki küçük uydu fırlatacak. Mayıs 2024’te fırlatılacak uydular, iklim araştırmaları, iklim değişikliği anlayışı, uzay teknolojisi ve iş birliği açısından büyük önem taşıyor. Bunlar, şirketin 2018’den bu yana NASA adına yaptığı yedinci ve sekizinci lansmanlar olacak.

Her biri bir somun ekmek büyüklüğündeki iki uydu, termal IR spektrometre adı verilen minyatür bir aletle donatılacak. Mayıs 2024 için planlanan iki fırlatma ile Rocket Lab, iki CubeSat’i en az 10 ay boyunca veri toplayacakları yakın kutup yörüngelerine taşımak için Electron roketini kullanacak. Fırlatmalar, Rocket Lab’ın Yeni Zelanda’daki Mahia Yarımadası’ndaki fırlatma sahasından yapılacak ve görevin özel gereklilikleri nedeniyle muhtemelen hızlı bir şekilde art arda gerçekleşecek.

NASA, fırlatma sözleşmesini, NASA yüklerini ticari roketlere yerleştirmek için beş yıl boyunca 300 milyon dolarlık bütçeye sahip devasa bir sözleşme aracı olan Enterprise Class Atanmış ve Araç Paylaşımı (VADR) programının bir modülü olarak verdi. Sözleşmenin mali yapısı açıklanmadı.

Bu yılın başlarında Rocket Lab, uzay ajansının dört fırtına izleme uydusunu başarıyla yörüngeye yerleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu