Yaşam

Prof. Dr. Ağırakça’nın ‘Vahinin Gölgesinde’ başlıklı Kur’an-ı Kerim tefsiri satışa çıktı.

Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, “Vahiyin Gölgesinde”‘Kuran-ı Kerim Tefsiri’ başlıklı 3 ciltlik Kur’an-ı Kerim Tefsiri DurusYayinlari.com aracılığıyla okurlarla buluştu.

Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlayabilmek için özellikle Abdullah İbn Abbas’ın tefsirleri, Mukatil İbn Süleyman’dan Nesefi’ye, İbn Kesir’den Fahruddin er-Razi’ye, Vahidi’den İmam Kurtubi’ye, Ebu’s -Suud Efendi’den Tantavi’ye yazılan yüzlerce tefsir Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’dan, Konyalı Mehmet Vehbi Efendi’ye, İbn Aşur’dan Seyyid Kutub’a kadar son dönemde bu alanda yapılan çalışmalar büyük ilgi görmüş, zevkle okunup öğretilmiştir.

Bu Kur’an çalışmalarının her birinin farklı özelliklere sahip olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Müfessirlerimiz ilahî kelâma olan ilgilerinden doğan duygu ve yaklaşımla bu alanda büyük çabalar sarf etmişlerdir. Ortaöğretimimiz, fakülte eğitimimiz ve öğretmenlik dönemlerimizde tüm bu çalışmalardan, okyanustan bir bardak su alan biri gibi hep faydalandık. Bir kısmını öğretmenlerimizin gözetiminde zaman zaman okuduk, daha sonra okuduklarımızı öğrencilerimize ve bizden sonraki nesillere okuttuk. Öğrencilerle ve toplumun farklı kesimlerinden birçok insanla haftalık dersler düzenledik.

İnsanlık bilgi edindikçe ve doğruları öğrendikçe krizlerden çıkar; Böylece dünya kaostan kurtulur. Bilginin ana kaynağı vahiy olduğundan, insanlık ancak Kur’an’ı anladığı ölçüde gerçek bilgiye ve ilahi vahyin sırlarına ulaşabilir. Bu yeteneğe sahip olmak kurtuluşa giden yolu bulmak demektir. İnsanlığın yolunu aydınlatacak küçük bir meşaleyi yakmak ümidiyle buradayız…

Kuran’ı anlamak uğruna okyanustan bir bardak su alıp başkalarına tattırabilmek ümidiyle ve duasıyla bu çalışmayı gerçekleştirdik… Umutlu olan kaybetmez, hayal edenler dünyayı değiştirir. dünya…

haberagin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu