Haber

Muridi tarikatından Senegal’deki Dakar Büyükelçiliğine taziye ziyareti

Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen deprem nedeniyle Senegal’deki Muridi mezhebinden bir heyet Türkiye’nin Dakar Büyükelçiliği’ne taziye ziyaretinde bulundu.

Müridi Serigne Mountakha Mbacke’nin görevi üzerine elçiliğe gelen heyeti, Türkiye’nin Dakar Büyükelçiliği’ne atanan Parıltı Sağman karşıladı.

Senegal’in eski Ankara Büyükelçisi Mustafa Mbacke’nin de aralarında bulunduğu heyet, Sağman’a taziyelerini sunarak, şeyhin depremzedeler için bağışladığı 165 bin doları teslim etti.

Heyet adına konuşan Dakar’daki Massalikoul Jinan Mescidi Müdürü Mbackiou Faye, Türkiye’de meydana gelen depremler nedeniyle başta Muridi tarikat olmak üzere tüm İslam aleminin çok üzüldüğünü belirterek, Muridi tarikatına ait tüm unsurların sarsıldığını söyledi. Türkiye’nin yardımına hazır.

Tüm Senegal halkının Türkiye’nin acısını paylaştığının altını çizen Faye, depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına da başsağlığı diledi.

Heyet, Pir Mbacke’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı taziye mektubunu da Sağman’a teslim etti.

Sağman, bu zorlu süreçte toplumun her kesiminden Senegalli’nin kendilerine ulaşarak çeşitli yardımlarda bulunduğunu da belirtti.

Sağman, “Başkan Macky Sall’dan işitme engelliler okulu öğrencilerine kadar tüm Senegallilerin yanımızda olduğunu hissediyoruz. Burada hiç yalnız hissetmedik, acımızı sizlerle paylaştık, siz de bizimle ağladınız. Biz de burada yalnız hissetmedik. Senegal gibi dost ülkelerin desteğiyle bu zor günleri atlatın. Bu destek bizim için çok değerli. Çok teşekkür ederim.” söz konusu.

Senegal’in en önemli tasavvuf oluşumlarından biri olan Muridilik mezhebi toplum ve siyaset üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Mürit şeyh, sadece müritleri tarafından değil, aynı zamanda Hıristiyanlar ve diğer din mensupları tarafından da büyük saygı görüyor.

Terör örgütlerinin ve aşırılık yanlısı unsurların Senegal’e sığınamaması, tasavvufi öğretilere öncelik veren Müridi mezhebinin etkisine bağlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu