Ekonomi

Moody’s: Türk bankaları için kur riski çok yüksek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, Ukrayna ve Türkiye gibi ülkelerdeki bankaların sermaye akışlarındaki sınırlamalar, zayıf uluslararası rezervler ve yüksek döviz borçlarından kaynaklanan “çok yüksek” bir riskle karşı karşıya olduğunu öne sürdü.

Ekonomim.com’a göreMoody’s bugün yayınladığı raporda dolar cinsinden yüksek mevduat nedeniyle risk altındaki ülkeler arasında Belarus, El Salvador, Kırgızistan, Nijerya ve Tacikistan’ı sayarken, bankacılık sistemlerindeki döviz mevduatlarının toplam mevduata oranının 39’un gelişmekte olduğunu vurguladı. ülkelerde yüzde 10 ve üzeridir.

Moody’s Başkan Yardımcısı Eugene Tarzimanov, “Yüksek dolarizasyon, yerel para birimi keskin bir şekilde değer kaybettiğinde birden fazla soruna neden oluyor. Bankalar, korunmayan borçlulara verilen döviz kredilerindeki artışa karşı savunmasız hale geliyor, bu da kârlılığa zarar veriyor ve aynı zamanda bankaların likiditesini ve sermayesini baskı altına alıyor” dedi. Sokabilir” dedi.

Moody’s ayrıca makroekonomik kırılganlıkların Ermenistan, Gürcistan, Kenya ve Uganda’daki bankaları etkileyebileceğini belirtti. Raporda ayrıca “gelişmekte olan 20 bankacılık sisteminin yüksek veya çok yüksek kur riskiyle karşı karşıya olduğu” belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu