Haber

Kocatepe Camisi’ne ateş açan 2 kişi beraat etti

Kocatepe Camisi’nde uygunsuz kıyafetlerle çekim yapan ve bunu sosyal medyada paylaşan iki kişi, “dini değerleri alenen aşağılama” suçundan yargılandıkları ilk duruşmada beraat etti.

Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar Bilal Kısa ve Ezgi Cebeci ile avukatları katıldı. Hakim, iddianamenin özetini okuduktan sonra sanıklara bir konuşma yaptı. Konuşmasına özür dileyerek başlayan tutuklu sanık Ezgi Cebeci, Kocatepe Camisi’ne proje amacıyla gittiklerini belirtti. Sanık Bilal Kısa’yı ortak bir arkadaşı aracılığıyla tanıdığını söyleyen Cebeci, Kısa’nın böyle bir projesi olduğunu ve onu model olarak kullanmak istediğini söylediğini belirtti.

“Çekimler sırasında herhangi bir uyarı almadık”

Hazırlık için Kocatepe Camisi’ne gittiklerini, ne tür pozlar vereceklerini tartışırken cemaatten ya da güvenlikten herhangi bir tepki alamadıklarını söyleyen Cebeci, “Hazırlık aşamasında herkes bizi gördü ama almadık. Herhangi bir uyarı yok. Projeyi tamamlayacağımız gün cuma namazından birkaç saat sonra geri döndüğümüzde çekimi yaptık. “Cemaat vardı, güvenlik vardı. Yine herhangi bir uyarı almadık” dedi.

“Dini değerlere hakaret etmek istemedik”

Fotoğraflarda dini değerleri aşağılama amacı taşımadıklarını belirten Cebeci, “Fotoğrafları sosyal medya hesaplarımızda paylaştık. Amacımızı anlayan kişiler olumlu tepkiler verdi. Ertesi gün çok sayıda olumsuz ve olumsuz tepki aldık. Bazı sayfaların yönlendirmesiyle şiddetli tepkiler geldi. Dini değerleri aşağılamak istemedik. İslam dininin kapsayıcı olduğunu belirtmek istedik.” “Bu olayın bu noktaya geleceğini düşünmemiştim. Suç işlemek niyetiyle orada değildim. Suç işlemek gibi bir niyetim yoktu. Yankılar artınca bir özür paylaşıp fotoğrafları kaldırdık. Asıl amacımız bu oldu.” Amacım İslam dininin hoşgörüsünü göstermekti” dedi.

Cebeci ayrıca fotoğraflarda sadece modellik yaptığını ve sanık Kısa’nın yönlendirmesiyle hareket ettiğini iddia ederek, sanık Kısa’nın camiyi mimarisinden dolayı seçtiğini söyledi.

“Caminin huzur bulabileceğiniz bir yer olduğunu anlatmak için fotoğraf çekmek istedim.”

Sanık Kısa, camiyi mimarisini beğendiği için evindeyken izlediğini söyledi. Sanık Kısa, Ankara’da çalışmadığı için çevresindekilere müzik videosu ve fotoğraf çekmeye başladığını belirterek, “Sürekli camiye baktığım için Kocatepe’de çekim yapabilirim diye düşündüm. Ezgi’nin de kendine has bir tarzı vardı,” dedi. giyim tarzı farklıydı. Bunu Kocatepe Camii ile ilişkilendirmek istedim. İslam dinine aykırı bir durum var, bundan rahatsız oldum. Camiye herkesin girebileceğini ve caminin huzur bulacağı bir yer olduğunu anlatmak için fotoğraf çekmek istedim” dedi.

Hazırlık çekimleri sırasında kimse tarafından uyarılmadıklarını söyleyen Kısa, yer seçiminin kendisine ait olduğunu belirtti.

“Dine hakaret etme niyetinde değildik”

Söz konusu çekimleri insanları camiye gitmeye teşvik etmek için yaptıklarını savunan Kısa, “İnsanları camiye gelmeye teşvik etmek için yaptık. Çekimi biz yaptık, fotoğraf çeken başkaları da vardı, camiden ayrıldık. Herhangi bir tepki görmedim. Sosyal medya hesabımda kamuoyuna paylaştım. İlk gün olumsuz bir tepki almadık. “Birkaç gün sonra bazı internet haber sitelerinde olumsuz tepkiler gördüm. Sosyal medya hesaplarımıza yorumlar yazılıyordu. Tepkiler artmaya başlayınca tüm fotoğrafları hesaplarımızdan kaldırdık ve özür dileriz. Hiçbir zaman İslami dini değerleri aşağılayıcı hareket etmedik” dedi.

Avukatın ifadesinin ardından esas hakkında görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, sanıkların suç işlemek kastıyla hareket etmediklerini belirterek, Cebeci ve Kısa’nın beraatını istedi. Açıklamaların ardından kararını açıklayan hakim, sanıklar hakkında “halkın benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan dava açılmış olmasına rağmen sanıkların suç işleme kastıyla hareket etmediğinin anlaşıldığını belirtti. suç olduğunu belirterek, kendilerine isnat edilen suçlardan beraatlerine karar verdi.

Yönetmen Bilal Kısa, Ankara’daki Kocatepe Camisi’nin iç ve dış mekanında çekilen kareleri “Zıtlıkların Büyüsü” başlığıyla sosyal medyada paylaştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “uygunsuz kıyafetle” yapıldığı söylenen saldırıyı gerçekleştirenler ve sosyal medyada paylaşanlar hakkında soruşturma başlattı. Kamuoyunun bir kesimi tarafından benimsenen “dini değerleri alenen aşağılama” suçundan camide çekilen fotoğraflarla ilgili resen soruşturma başlatıldığı vurgulandı. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu