Haber

İsrail’in Gazze’deki bombardımanı sürüyor, Filistinliler güneye kaçıyor

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Uyum Ofisi (OCHA) tarafından yayınlanan durum raporunda, İsrail’in Gazze’nin Han Yunus bölgesine yoğun kara, deniz ve hava bombardımanının devam ettiği, Filistin halkının şehre gitmeye çalıştığı belirtildi. güneyde Refah’ın. Ayrıca Gazze’de 31 Ocak itibarıyla 222 İsrail askerinin öldürüldüğü, 1293 askerin de yaralandığı belirtildi.

BM’ye bağlı OCHA’nın yayınladığı raporda, 31 Ocak itibarıyla Gazze Şeridi’ndeki son duruma ilişkin gelişmeler paylaşıldı. Raporda, İsrail’in Han Yunus bölgesinde karadan, denizden ve havadan ağır bombardımanının devam ettiği belirtilerek, şöyle denildi: “İsrail’in havadan, karadan ve denizden yoğun bombardımanı 31 Ocak’ta Gazze Şeridi’nin büyük bölümünde devam etmiş, bu durum daha fazla sivil ölümüyle sonuçlanmıştır. Yer değiştirme ve çatışmalar Han Yunus’ta özellikle şiddetliydi; Nasser ve Al Amal hastanelerinin yakınında şiddetli çatışmalar olduğu ve Filistinlilerin güvenli bir geçiş olmasa da aslında çok kalabalık olan güneydeki Refah şehrine kaçtıkları bildirildi. Gazze’nin büyük bölümünde çatışmalar yaşandı. Filistinli silahlı gruplar arasında da çatışmaların olduğu bildirildi.”

GAZZE’DE 222 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜ

OCHA, 31 Ocak itibarıyla Gazze Şeridi genelinde 222 İsrail askerinin öldürüldüğünü, 1293 askerin ise yaralandığını duyurdu. Filistin Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, İsrail saldırıları sonucu 26 bin 900 sivilin hayatını kaybettiğini, 65 bin 949 sivilin de yaralandığını duyurdu.

“İSRAİL, GAZZE’DE ÖLDÜRÜLENLERİN CENAZELERİNİ TESLİM ETTİ”

OCHA, 30 Ocak’ta İsrail’in Gazze’de öldürülen 80 ila 100 kişinin cenazelerini Filistin Sağlık Bakanlığı’na teslim ettiğini duyurdu. Raporda, “İsrail, Gazze’de öldürülen onlarca Filistinlinin naaşlarını Kerem Şalom geçiş noktası üzerinden iade etti. Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre 80 ile 100 arasında cenaze teslim alındı ​​ve bunların çoğunun kimliği çürüme ve çürüme nedeniyle belirlenemedi. Refah’ta toplu mezara gömülenlerin, “İsrail medyasında yer alan haberlere ve İsrailli yetkililerin daha önce yaptığı açıklamalara göre, cesetlerin rehine olabileceği şüphesiyle kimlik tespiti yapılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu