Teknoloji

İkinci el otomobil fiyatları düşmeye başladı

İkinci el otomobil pazarında site dışı alım ve satımlar nedeniyle ikinci el otomobil fiyatları yüksek seviyelere çıkmıştı. Bu yükseliş bakanlıkların aldığı tedbirlerle önlendi. Hurda satışların azalmasıyla birlikte ikinci el otomobil pazarında fiyatlar yüzde 10 geriledi. Yatırım aracı olarak görenlerin piyasadan çekilmesiyle fiyatların daha da düşeceği belirtiliyor. İkinci el ve sıfır otomobillerin artık yatırım aracı olmadığı söyleniyor. Şu anda durgun bir dönem yaşayan otomobil segmentinin önümüzdeki dönemde hareketleneceği öngörülüyor.

”SEKTÖR DIŞI SATIŞLAR AZALDI, FİYATLAR YÜZDE 10 AZALDI”

Yavuz Çiftçi, sektör dışında alım-satım durumunun yavaşladığını ve fiyatların yüzde 10 oranında düştüğünü belirtti. ”İkinci el otomobillerle ilgili son gelişmeler var. Alınan tedbirlerle ikinci el ve sıfır araçlar artık yatırım aracı olmaktan çıktı. Bu araçlara özellikle departman dışından yoğun bir talep vardı. İnsanlar araba alıp daha yüksek fiyata satmayı bekliyordu. Bu nedenle reyon dışında çok fazla alım-satım yaşandı ve bu da fiyatları etkiledi. Önleyici tedbirlerle bu talep azaldı. Artık müşteriler ister ikinci el ister sıfır olsun dilediği aracı bulabilecek. Bu aylarda bölgemizde genel olarak bir sakinlik vardı. Biz şu anda bu sakinliği yaşıyoruz. Otomotiv pazarı şöyle; bazı dönemler sakin, bazı dönemler çok hareketli ama önümüzdeki aylarda tekrar hareketleneceğini düşünüyorum. Şu anda ikinci el otomobil fiyatlarında yüzde 10’luk bir düşüş var. “Yatırım aracı olarak görenlerin piyasadan çekilmesiyle fiyatlarda düşüşe tanık olduk.”söz konusu.

”ELEKTRİKLİ ARAÇLAR GELECEK DÖNEMDE GARAJLARIMIZDA OLACAK”

Çiftçi, elektrikli araçların zamanla ikinci el pazarına düşeceğini belirtti. ”Sektördeki beklentilerimizden biri de elektrikli araçlar. Ancak şu anda ikinci el bulunabilecek düzeyde değil. Araçlar yeni olduğu için tabii ki satan da yok. Ancak gelecekte kullanım arttıkça bu araçların ikinci el haline gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Biz zaten buna uyum sağlamak için kendimizi hazırlıyoruz. 2025 yılında birçok otomobil firması içten yanmalı araçlar yerine elektrikli araçlara geçiş yapacak. Yerli elektrikli aracımız Togg’u da garajımızda elbette görmek isteriz. İkinci el otomobil pazarında tıpkı yeni araçlar gibi elektrikli araçlara da talep olacağını düşünüyorum. Elbette bu bir tercih meselesi ancak elektrikli araçların hem modül hem de donanım açısından çok fazla ustalık gerektiren arızaları bulunmuyor. “Bu araçlar genel olarak ekonomiktir ve yaygınlaştıkça tercih edilecektir.”İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu