Dünya

Gözlemlenen yeni bir asteroit, daha önce gördüklerimize benzemiyor

Gezegenimizin yanından geçen bir asteroitin altı radar gözlemi, alışılmadık derecede uzun bir uzay taşı ortaya çıkardı . Nesne, genişliğinin üç katı ve bir asteroit için çok düzensiz bir şekle sahip.

2011 AG5 ‘Asteroid’ olarak adlandırılan asteroit, yaklaşık olarak Empire State Binası büyüklüğündedir. Asteroidin Dünya’ya en yakın yaklaşımı 3 Şubat’ta gerçekleşti ve gezegenimizin 17,6 milyon kilometre yakınına geldi. Karşılaştırma için Webb Uzay Teleskobu’nun Dünya’dan yaklaşık 1,6 milyon kilometre uzakta olduğunu söyleyebiliriz.

Asteroit 2011’de tespit edildi, ancak bilim adamlarının onu daha iyi görebilmesi için ancak yakın zamanda Dünya’ya düzgün bir şekilde yaklaşabildi. Yaklaşık 500 metre uzunluğunda ve 150 metre genişliğinde olan asteroid, 29 Ocak – 4 Şubat tarihleri ​​arasında Deep Space Network tesisine indi. Goldstone Güneş Sistemi Radarıtarafından incelendi.

Asteroit, onu tespit eden ve ölçen ekibe göre çok uzun. NASA’da baş bilim adamı Lance BennerBir ajans açıklamasında, ” Bugüne kadar gezegensel radar tarafından gözlemlenen Dünya’ya yakın 1.040 nesne arasında, bu gördüğümüz en uzun nesnelerden biridir.” söz konusu.

Ekip ayrıca 2011 AG5’in dönüş hızının oldukça yavaş olduğunu da tespit etti: Nesnenin bir dönüşü tamamlaması dokuz saat sürüyor. Asteroitin Dünya’nın yakınına bir sonraki gelişi, Dünya’dan yaklaşık 1 milyon kilometre geçeceği 2040 yılına kadar gerçekleşmeyecek. Şimdilik Güneş etrafındaki 621 günlük yörüngesinde dönmeye devam ediyor.

habermilas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu