Ekonomi

Çukurova’da Ayçiçeği Tarlaları Yağmurla Bollaştı

Çukurova’nın bereketli topraklarında binlerce dönüm ayçiçeği tarlasında sarı gelinlik giyenler görsel şölen yarattı. Çiftçiler, devletin sulama projesi ve son yağışların ekinlerini suyla buluşturması ile birlikte ayçiçeğinin yetiştiği tarlalarda bu yıl yüzde 50’ye yakın verim artışı beklediklerini kaydetti.

Adana’nın Kozan ilçesinde kış aylarında yaşanan kuraklığın ardından nisan ve mayıs aylarında yağan yağmurlar ve Yedigöze Sulama Projesi’nin kurak toprakları su ile buluşturması çiftçilerin yüzünü güldürdü. Yaklaşık 100 bin dekar üretim alanına sahip olan ayçiçeğinde bu yıl yüzde 40-50 oranında verim artışı beklendiğini belirten üreticiler, sulama projesinde emeği geçenlere de teşekkür etti.

Verimde yüzde 50 artış bekleniyor

Yağış ve sulama projesiyle birlikte ayçiçeğinde verim beklentisinin yüksek olduğunu belirten İdem Ortaköy Mahallesi’nden üretici Ersan Tokuş, “Ben çiftçilikle uğraşıyorum. Ürünümüzü ektik. Ocak ve şubat aylarında hazırladıktan sonra ekimini yaptık. Mart ayında ekildi. Yıllara göre yüzde 40-50 verim artışı bekliyoruz. Şu anda ürünlerimiz çok iyi. Rekoltelerimizin bereketli olmasını temenni ediyorum” dedi.

“Şu an bolluk ayıdır”

İmamoğlu Yedigöze Barajı’nın tamamlanması ve tarlaların suyla buluşmasıyla Kozan İmamoğlu bölgesinin tamamında sulama faaliyetlerinin başladığına işaret eden Tokuş, “Çiftçiler olarak bu yönde devletimize çok teşekkür ediyoruz. Mevcut sulama projesi ile mısır ve ayçiçeklerimizi rahat bir şekilde sulıyoruz.Şimdi tam bir rahmet ayıdır.Bu haziran ve temmuzda da mahsüllerimiz bereketli olur inşallah.Devletimizin desteğini bekliyoruz tavan fiyatları açıklamalarını istiyoruz. Uygun. Girdi maliyetlerimiz yüksek. İnşallah bir afet olmaz. Bereketli bir dönem olur” dedi. – ADANA

dogubayazitajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu