Ekonomi

Credit Suisse şefinden özür: “Ya bir anlaşmaydı ya da iflas”

Investing.com – Credit Suisse’in (SIX:CSGN) son yıllık hissedarlar toplantısında yönetim, bankanın eski rakibi UBS tarafından devralınmasına yol açan nedenlerden dolayı özür diledi. İsviçre bankasının başkanı Axel Lehmann, “Yıllardır meydana gelen inanç kaybını önleyememenin üzüntüsünü ve hayal kırıklığını” dile getirdi.

Ancak hissedarlar, 167 yıllık kurumun çöküşüyle ​​”aldatılmış hissettiklerini” beyan ederek suçun kabulüne hiçbir sempati göstermediler. Hissedarlar daha sonra Credit Suisse yönetimini bankacılık krizi sırasında “UBS’den daha iyi bir fiyat alamamakla” ve “kendilerini savunmasız bırakmakla” suçladılar.

Bir hissedar, “Bugün tiksinti ve ihanet duygusunu neredeyse tadabilirsiniz” dedi. söz konusu. Bankanın UBS’ye 3,24 milyar ABD Doları veya 8 milyar Euro’luk piyasa değerinin üçte birinden biraz daha azına satıldığını hatırlayın.

İsviçre başsavcılığı anlaşmada yasaların ihlal edilip edilmediği konusunda bir soruşturma başlatırken, İsviçreli milletvekilleri işlemi önümüzdeki hafta özel bir parlamento oturumunda tartışacaklar.

CEO Ulrich Körner başarısızlığı kabul ederken, Credit Suisse’in bu kadar düşük bir fiyata satılmasının “İsviçre mali sistemini kurtarmak” ve “küresel olarak daha fazla istikrarsızlığı önlemek” için gerekli olduğunu savundu.

“Banka kurtarılamadı” diyen Körner, sonunda bankanın önünde iki seçeneğin kaldığını kaydetti: uzlaşma ya da iflas.

Hissedarlardan bazıları, varlıklarının neden mutabakatla yok edildiğine dair yanıt isterken, diğerleri şirketin kültürüne saldırarak şirketin çeşitli skandallara ve yanlış adımlara karışmasını şirketin çöküşüne katkıda bulunmakla suçladı. Protestoculardan biri üzerinde ‘Criminal Suisse + Tasfiye Bankacıların Varlıkları’ yazan bir ceket bile giymişti.

Lehmann, beş saatlik toplantıyı acı tatlı bir tonda bitirdi: ‘Uzun ve zengin tarihi ile Credit Suisse, yeni bir tarihi çağ açıyor. Bundan derin üzüntü duyuyoruz’ dedi.

Haber: Ketki Saxena

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu