Ekonomi

Çin, Japonya ve Güney Kore liderleri üçlü zirve gerçekleştirecek

Çin, Güney Kore ve Japonya liderleri Pazartesi günü Seul’de üçlü bir zirve gerçekleştirecek. Bu toplantı, ülkelerin 2020’den bu yana katıldıkları ilk üçlü görüşmeye işaret edecek. Zirve, küresel gerilimler nedeniyle duraklayan ticaret ve güvenlik diyaloglarını yeniden canlandırmayı amaçlıyor.

Zirveye katılanlar arasında Çin Başbakanı Li Qiang, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida yer alıyor. Zirvede ekonomi ve ticaret, bilim ve teknoloji, kültürel alışveriş, sağlık ve yaşlanan nüfus sorunlarına yanıt gibi altı temel alanda işbirliğini ele alan ortak bir bildiri yayınlanması bekleniyor.

Üçlü zirve öncesinde liderler ayrı ayrı ikili görüşmelerde bulundular. Bu görüşmeler sırasında Li ve Yoon diplomatik ve güvenlik diyaloğunun başlatılması ve serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin yeniden başlatılması konusunda mutabakata vardılar. Benzer şekilde, Kishida ve Li Tayvan’daki durumu ele aldılar ve ülkeleri arasında yeni bir üst düzey ekonomik diyalog turu başlatma konusunda mutabık kaldılar.

Başkan Yoon ayrıca Çin’den, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ederek nükleer ve füze kapasitesini geliştiren Kuzey Kore ile mücadelede yapıcı bir rol üstlenmesini talep etti. Konuyla ilgili bir gelişme olarak Kuzey Kore, 27 Mayıs – 4 Haziran 2024 tarihleri arasında bir uzay uydusu taşıyacak bir roket fırlatma niyetini Japonya’ya bildirdi.

Bu duyuru üzerine ABD, Japonya ve Güney Kore’den yetkililer telefon görüşmeleri gerçekleştirerek Kuzey Kore’yi BM kararlarına aykırı balistik füze teknolojisi kullandığı gerekçesiyle fırlatmayı iptal etmeye çağırdı.

Zirveye ilişkin beklentiler, Güney Kore ve Japonya’dan yetkililer ve diplomatlar tarafından yumuşatılmış olup, önemli açıklamaların yapılması pek olası olmasa da, bir araya gelmenin üç ülke arasındaki ilişkilerin canlandırılması ve güçlendirilmesi yönünde olumlu bir adım olduğunu belirtmişlerdir.

Pekin ve Washington arasındaki rekabetin körüklediği güvensizliğin ve Tayvan’la ilgili gerginliklerin arttığı bir ortamda gerçekleşen zirve, Çin ve ABD’nin müttefiki Güney Kore ve Japonya’nın bu karmaşık jeopolitik dinamiklerin üstesinden gelmek için gösterdikleri ortak çabayı temsil ediyor. Liderler ayrıca bir serbest ticaret anlaşması üzerinde görüşmelere devam etme kararı alarak daha yakın ekonomik bağlara bağlılıklarının sinyalini verdiler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu