Ekonomi

Çin iklim değişikliğiyle mücadelede olumlu ilerleme kaydetti

PEKİN, 29 Ekim (Xinhua) — Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığı, ülkenin iklim değişikliğine karşı tepkisini artırma çabalarının bir sonucu olarak iklim değişikliğiyle mücadelede olumlu ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Bakanlık tarafından yayınlanan Çin’in iklim değişikliğiyle mücadele politikaları ve eylemlerine ilişkin 2023 raporuna göre, Çin’in 2022 yılındaki karbon emisyon yoğunluğunun 2005 yılına göre yüzde 51’den fazla azaldığı ve Çin’in toplam enerji tüketiminde fosil olmayan yakıtların payının arttığı belirtildi. yüzde 17,5 oldu. ulaşmış.

Bakanlık yetkilisi Xia Yingxian’a göre, iklim değişikliğiyle mücadelede uyum ve ihtiyati politikalara eşit değer veren Çin, 2035 yılına kadar iklim değişikliğine uyum konusunda genel bir plan ve düzenlemeler hazırladı.

Çin, küresel iklim değişikliği konusunda Güney-Güney ülkeleri arasındaki işbirliğine yoğun bir şekilde dahil olurken, diğer gelişmekte olan ülkelere de kapasitesi dahilinde destek ve yardım sağladı.

Rapora göre Çin, Eylül 2023 itibarıyla onlarca gelişmekte olan ülkeyle iklim değişikliği konusunda 48 mutabakat zaptı imzaladı ve 120’den fazla gelişmekte olan ülkeden 2.300’den fazla yetkili ve teknisyene eğitim verdi.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (COP28) 28. Taraflar Konferansı’na yalnızca bir ay kaldığını hatırlatan Xia, konferansın düzenlenmesini güçlü bir şekilde destekleyen Çin’in, konferansta olumlu mesajlar verilmesini beklediğini söyledi. Konferansta bir an önce harekete geçilmesi ve işbirliğinin artırılmasına odaklanılması gerektiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu