Haber

CHP’li Sarıbal: “GSYİH’nın yüzde 1’inden az olmayacak miktarda tarıma mutlaka destek vereceğiz”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, tarıma mutlaka gayri safi milli hasılanın (GSMH) yüzde 1’inden az olmayacak miktarda destek vereceklerini söyledi.

Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Millet İttifakı’nı oluşturan 6’lı masanın hazırladığı ortak politikalar mutabakatı metninin kamuoyuna duyurulduğunu hatırlattı.

Metinde yer alan tarımla ilgili maddelerden ilkinin, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Tarım ve Gıda Güvenliği Bakanlığı” olarak yeniden yapılandırılması olduğunu belirten Sarıbal, hem bir tarım ülkesi olan Türkiye’deki üreticilerin hem de üreticinin işini yapmasını sağlayacaklarını söyledi. desteklendiklerini ve tarımsal üretimin işlenmesini en iyi şekilde yöneteceklerini vurguladı.

Tarım politikaları konusunda iki paradigmaya sahip olduklarını belirten Sarıbal, şöyle devam etti:

“Bir yandan çiftçinin israf etmeyeceği, hep üretip koruyacağı bir sistem, diğer yandan da 90 milyon insanın sağlıklı ve istikrarlı gıdaya yeterli gelirle ulaşmasını istiyoruz. Biliyoruz ki Türkiye’de maalesef ikisi de yok.Öte yandan tüketicinin açlık sınırının altında asgari fiyata mahkum edildiği tarihi bir çağda yaşıyoruz. Tarım ve Gıda Güvenliği Bakanlığımızın isim değişikliği ile ne yapmak istediğimizi bir hayal edin.

Devletin yasa koyduğu ve uygulamaya koymadığı GSMH’nin yüzde 1’inden az olmayacak bir desteği tarıma kesin ve kesin olarak vereceğiz. Bu bizim vazgeçilmezimiz. Çünkü yapacağımız tüm bu çalışmaları hayata geçirmenin yolu gerçek bir destekten geçiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu