Haber

CHP Manisa Milletvekili Başevirgen: “Menemen’in Maliyeti En Az 70 Lira Oldu”

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi’nin (BİSAM) Mart 2023 verilerine göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesinin günlük maliyetinin 325 TL’yi geçtiğini, açlık sınırının ise 9 bin 752 TL ve yoksulluk sınırı 33 bin 754 TL. Bir şey bulamazsak menemen yeriz dedi.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Maaşlardaki erime ve alım gücündeki düşüş en çok gıda alışverişinde hissediliyor. Vatandaşlar dakikalarca etikete bakıp eli boş çıkıyor. Ailelerin sadece beslenmeye ayırması gereken bütçe yüzde 9. Aylık bin 750 TL Asgari ücret 8 bin 500, en düşük emekli maaşı 7 bin 500 lira.Ülkenin yaklaşık yüzde 65’inin asgari ücrete geçtiği düşünüldüğünde gelirin bile olmadığını söylemek mümkün. Yeteri kadar karnını doyuruyor, aileler de kendi karınlarını doyurmaya çalışıyor” dedi.

“VATANDAŞ ETİKETLERE BAKIP BOŞ BIRAKTI”

Dünyadaki trendin aksine Türkiye’de gıda fiyatları yükselmeye devam ediyor. Vatandaşlar artık etten süte, bakliyattan sebzeye hiçbir gıda maddesine ulaşamıyor. Uygulanan güç ekonomi Politikaları sonucunda ekonomik kriz her geçen gün derinleşiyor ve halk daha da fakirleşiyor. BİSAM verilerine göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı ve istikrarlı beslenmesinin günlük maliyeti 325 lirayı geçti. Açlık sınırı 9 bin 752, yoksulluk sınırı ise 33 bin 754 TL olarak açıklandı. Yani dört asgari fiyat artık yoksulluk için yeterli değil. Maaşlardaki erime ve alım gücündeki düşüş en çok gıda alışverişinde hissediliyor. Vatandaşlar markette dakikalarca etiketlere bakıp eli boş çıkıyor. Ailelerin sadece beslenme için ayırması gereken bütçe ayda 9 bin 750 TL. En düşük ücret 8 bin 500, en düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL. Ülkenin yaklaşık yüzde 65’inin asgari fiyatlara sahip olduğu düşünüldüğünde, gelirin karnını doyurmaya bile yetmediğini, ailelerin sadece kendi karınlarını doyurmaya çalıştıklarını söylemek mümkün.

“MENEME’NİN FİYATI 70 LİRAYA ÇIKTI”

BİSAM verilerine göre süt ve süt ürünleri en yüksek maliyetli kümeyi oluşturmaktadır. 5 yılda marketlerde süt fiyatı yüzde 640 arttı. Artış yoğurtta yüzde 617, beyaz peynirde yüzde 910 oldu. Beyaz peynir 150 liraya, yoğurt 50 liraya çıktı. Kırmızı et zaten bir hayal. Kıymanın ağırlığı 300 TL’yi geçti. Et alamayan vatandaş tavuk etine yöneldi ancak tavuğun ağırlığı 100 lira oldu. Sebze grubunda ne yiyeceğini vatandaşlar şaşırdı. Marketlerde domates 25, biber 35, soğan 25, patates 18, kabak 20, havuç 23, ıspanak 13, patlıcan 28 liradan satılıyor. Soğan fiyatı bazı yerlerde 30 lirayı geçti. Bir şey bulamazsak menemen yeriz sözü de tarihe karıştı. Bugün menemenin maliyeti en az 70 liraya yükseldi.”

Kaynak: ANKA / Yerel

eyupsultanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu