Yaşam

‘Cem Karaca’nın Gözyaşları’ filmiyle ilgili davalara ilişkin açıklamalar yapıldı

Filmin kaldırılmasına karşı açılan davaya ilişkin Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca, Aytaç Medya Temsilcisi Avukat Kaya Türkü ve All Stars Music şirketi sahibi Mine Aksoy’un katılımıyla İstanbul’da bir otelde basın toplantısı düzenlendi. -yapımcılığını Fikri Olağanüstü ve Aytaç Medya’nın yaptığı, tiyatrolardan.

Emrah Karaca, filmin vizyona girdiği hafta böyle bir sorunla karşılaşmaktan üzüntü duyduklarını belirterek, şöyle konuştu: Davacı babamın son eşidir. Ayrıca miras hukukunun kendisine devrettiği hakların dörtte birinin de sahibidir. Bir sanatçının en büyük mirası eserleridir. 2018 yılına kadar devam eden bir ortaklık vardı. Bu ortaklık babamın müziğiyle ilgiliydi. 2018 yılında haklarını kendisine ait olmak üzere All Stars Music şirketine sattı.” söz konusu.

Karaca, 2018 yılından bu yana yüzlerce dizi, film, belgesel ve reklam filmine babasının müziğini kullanma hakkını verdiklerini belirterek, İstanbul Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Hukuk Mahkemesi’nin gösterimi durdurma yönündeki ara kararı karşısında hayrete düştüklerini söyledi. filmin.

‘Gösterimler devam ediyor’

Aytaç Medya Temsilcisi Avukat Kaya Türkü de kararın kendilerine dün sözlü olarak iletildiğini ve içeriğinden haberdar olduklarını belirtti. Türkü, karara ilişkin değerlendirmelerin sürdüğünü belirterek, davanın gidişatını şu sözlerle anlattı:

“Aralık 2023’te açılmış bir dava. Davacı taraf daha önce kendi kişilik haklarına ilişkin davalar açmıştı. Şu ana kadar bir sonuç alınamadı. Dün itibarıyla davanın içeriğinde çok köklü bir değişiklik olmadı. 18 Ocak’ta ara karar verildi. Belgedeki belge ve bilgiler ışığında tedbir talepleri reddedildi. 24 ve 26 Ocak’ta iki bilirkişi raporu belgeye girildi. Belgede herhangi bir bilgi yoktu. esası değiştirecek ve belgeye yeni şeyler katacak bilirkişi raporları. Bu sefer maalesef tedbir kararı alındı. Şimdi bu teminat yatırılmadı. Taramalar devam ediyor. Umudumuz ve temennimiz o ki, sonucunda hukuki çalışmalarımız sonucunda haklı olduğumuzun, açılan bu davanın usule ve esasa aykırı olarak asılsız olduğu, davacı haklarının ihlal edilmediği ortaya çıkacaktır. temele uygun olarak. Sonuç olarak bu karar, bu kadar emek ve çabanın sonucudur. Bu, boşa gideceği ve davacının menfaatlerine aykırı bir karar olacağı anlamına gelecektir. Kararın yürürlüğe girmesi ve sinemanın gösteriminin durdurulması durumunda ekonomik açıdan hiçbir fayda sağlanamayacak. Burada çıkar istikrarının doğru sağlanamadığına inanıyoruz. “En kısa sürede başvurumuzu yapacağız.”

All Stars Müzik firmasının sahibi Mine Aksoy, Emrah Karaca ile İlkim Karaca arasında her zaman köprü olmaya çalıştığını kaydederek şunları söyledi:

“İşin ne hukuki, ne ahlaki, ne de ticari boyutu gerçeklerle örtüşen bir tarafta değil. Merhum Cem Karaca’nın eserlerinin gençlere kullandırılıp duyurulmasını sağlamaya çalıştım. İlkim Hanım çok kez kapımı çaldı. ‘Bu işten yoruldum, lütfen haklarımı satın alabilir misiniz?’ Dedi. Kendisine basım sözleşmesi teklif ettim. Basım istemediğini, devir istediğini söyledi. O dönemde bu hakları ciddi bir para karşılığında devraldım. Yerde duran bir kataloğu yeniden canlandırdım, Tabiri caizse Emrah’ın (Karaca) da burada büyük desteği var. Bu uzun yolculukta onların yanında oldum.”

Anadolu rock müziğinin efsane ismi Cem Karaca’nın hayatını anlatan “Cem Karaca’nın Gözyaşları” adlı filmde başrolleri İsmail Hacıoğlu, Fikret Kuşkan, Yasemin Yalçın, Melisa Aslı Pamuk, Buçe Buse Kahraman, Meral Çetinkaya, Melisa Döngel paylaşıyor. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu