Ekonomi

Cardano merakla beklenen Hydra protokolünü başlatıyor

Investing.com – kardanAğda katman-2 protokolü olarak çalışacak Hydra protokolü yayınlandı.

Cardano ağının genişletilmesi konusunda büyük umutları olan Hydra, uzun süredir geliştirme aşamasında. Nihayet piyasaya sürülen Hydra ile akıllı sözleşme platformunun artık daha fazla işlem yapabilme yeteneği kazanması bekleniyor. kardanAğ için bir dönüm noktası olarak görülen bu lansmanın ardından ağın yerel kripto para birimi tepkisiz kaldı.

Kripto yatırımcıları, ağ için bu son derece değerli gelişmeyi pek fiyatlamadı. ADA fiyatı, bu hafta 0,4 $’ın altında işlem gördükten sonra 0,38 $ – 0,39 $’lık dar bantta sabit kaldı. Ancak piyasa yorumcuları, bu gelişmenin kripto varlığının uzun vadeli yükselişini destekleyeceğini düşünüyor. Çünkü Hydra kullanımı arttıkça ADA’ya olan talebin de orantılı olarak artacağı düşüncesiyle bu gelişmenin token fiyatına olumlu etki edeceği öngörülüyor.

Cardano, yavaş geliştirme nedeniyle eleştirildi

Öte yandan en eski katman-1 ağlarından biri olan Cardano, sağlam ve güvenilir bir Blockchain ağı görüntüsü vermesine rağmen birden fazla kez geliştirmede yavaş olmakla eleştirildi. Cardano geliştirici kümesi yol haritasında emin adımlarla ilerliyor olsa da bu anlayış ADA fiyatının yükselmesini engelledi.

Cardano, geçtiğimiz yıl Alonzo güncellemesi ile merkeziyetsiz uygulamalara kapı aralamış ve piyasaya Ethereum’a rakip olduğunu hatırlatmıştı. Ancak o zamandan beri ağdaki dApps etkinliği beklenen artışa ulaşamadı. DeFiLlama verilerine göre Cardano’daki projelere aktarılan toplam maliyet (TVL) 152 milyon dolar civarında. EthereumAğındaki TVL yaklaşık 28 milyar dolar.

Bu iki dehşetin ortasında büyük bir uçurum olduğunun en büyük kanıtıdır. Bu farkın en büyük nedenlerinden biri Ethereum akıllı sözleşme ağı olarak geliştirilmiş olmasına rağmen Cardano ağının bu özelliği yıllar sonra kazanmasıdır.

Author: Günay Caymaz

yesilyurthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu