Teknoloji

Ay’ın gizemi çözüldü: Sanıldığından 40 milyon yıl daha yaşlı

Ay, Dünya’nın doğal uydusu olarak uzun yıllardır insanlığın ilgisini çeken ve gizemini koruyan bir gök cismidir.

Ay üzerinde yapılan yeni bir çalışma, kraterler, dağlar ve lav ovaları da dahil olmak üzere çeşitli yer şekilleriyle dolu olan yüzeyine daha yakından bir bakış buldu.

Ay nasıl oluştu?

Teorinin temeli, yaklaşık 4 milyar yıl önce, Dünya’nın oluştuğu sırada büyük bir cismin genç Dünya’ya çarpmasıdır. Bu çarpışma sonucunda Dünya’nın yüzeyi eridi ve büyük bir kütlenin parçaları uzaya fırlatıldı.

Büyük çarpışmanın ardından uzaya fırlatılan modüllerden oluşan bir ortam onun etrafında dönmeye başladı. Bu daireler zamanla bir araya gelerek Ay’ı oluşturdu. Ancak bunun tam olarak ne zaman gerçekleştiği bir sır olarak kaldı.

Geochemical Perspectives Letters dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada araştırmacılar, 1972 yılında Apollo astronotları tarafından Ay’dan getirilen kristalleri kullanarak Ay’ın oluşum zamanını hesapladılar.

Düşünüldüğünden 40 milyon yıl daha yaşlı

Araştırmacılar, Ay’ın sanıldığından 40 milyon yıl daha yaşlı olduğunu ve 4,46 milyar yıl önce oluştuğunu belirledi.

Çalışmada kullanılan ay tozu örneği, 1972 yılında Ay’a yapılan son mürettebatlı görevde Apollo 17 astronotları tarafından getirildi.

Bu toz milyarlarca yıl önce oluşmuş minik kristalleri içeriyor. Bu kristaller Ay’ın ne zaman oluşmuş olabileceğine dair değerli ipuçları taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu